По-големи правомощия на общините според промените в Закона за общинската собственост

Галя Атанасова / Координатор “Обучение и квалификация” / РСО “Марица”

На 20 януари 2005 г. РСО “Марица” организира обучителен форум на тема “Обсъждане на новите промени в Закона за общинската собственост” в Хасково. Целта на форума бе да се обсъдят нормативната уредба, регламентираща проблематиката по управление на общинската собственост, и условията за провеждане на ефективна общинска политика.

В инициативата се включиха 31 представители на общинските ръководства и общинските администрации от 11 общини.

Лектори на семинара бяха представители на дирекция “Държавна собственост и жилищна политика” в МРРБ: Даниела Петрова – главен експерт, Меглена Пенева – главен експерт и Теодор Илиев – държавен експерт.

Основни моменти в програмата на форума бяха:

· Нормативна база и правен режим на управлението на общинската собственост.

· Възможности и алтернативи за ефективно управление на собствеността.

 

Участниците в дискусията се запознаха с работата на екипа в обсъжданията и разработването на новия ЗОС в КМС в НС. Новият ЗОС цели постигане на децентрализация и предоставя по-големи правомощия на общините с оглед на бъдещата евроинтеграция и по-оперативно управление на общината. Правилникът за прилагане на ЗОС е отменен, което дава право на общините сами да определят наредбите си и реда на управление и разпореждане с общинска собственост. Ето и някои от новите моменти в ЗОС:

 

- Нов принцип в закона е, че имотите могат да бъдат отчуждавани принудително след предварително и равностойно парично обезщетение

- Продажбата на имоти – частна общинска собственост се извършва след решение на общинския съвет от кмета на общината чрез търг или конкурс. Без търг или конкурс се извършва продажбата на земя – частна общинска собственост на собственика на законно построена върху нея сграда

- Въз основа на съставените актове за общинска собственост се създават главен регистър за публична общинска собственост и главен регистър за частна общинска собственост, по образци, утвърдени от министъра на МРРБ. Тези регистри са публични.

 

С оглед на децентрализацията ЗОС дава свобода на общините да бъдат максимално гъвкави и отговорни при изпълнението на задълженията си. Не може един и същ режим да се прилага за всяка община. Тя трябва сама да прецени реда за ефективно управление на имуществото си. Съблюдавайки тази презумпция, обучителният форум продължи по схемата въпроси – отговори:

·     Когато се смени характерът на сградата, издава ли се нов акт за общинска собственост? – Според чл.60, когато предназначението на сградата се сменя, това се отбелязва в стария и новия акт, но не се вади нов нотариален акт.

·     При нереализирано право на строеж, може ли предприемачът да закупи земята? – Не може, защото не е реализирано правото на строеж. При необходимост се обявява търг или конкурс.

·     Паметниците на културата – частна общинска собственост могат ли да се продават? – Изисква се разрешение от НИПИК. При тръжната процедура трябва да се впишат специалните изисквания за спазване качествата на имота.

·     При отчуждаването на имот необходим ли е договор или само заповед на кмета с посочено парично обезщетение? – Отчуждаването е крайна мярка, по която не се предвижда договор, защото е принудителна процедура. Ако отношенията се уредят доброволно, се сключва договор.

·     Кой определя и завежда балансовата стойност на имота в акта за общинска собственост? В образеца на акта не се предвижда стойност, но това не пречи на ревизорите да създават проблеми. В отдел Счетоводство също не могат да заведат актовете без стойност. – Съществува пазарна и данъчна стойност. В повечето случаи се възлага на лицензиран оценител да определи балансова стойност, но затова са необходими финансови средства.

Форумът завърши с обсъждане на чл. 58 от ЗОС, който гласи, че актът за общинска собственост се съставя в два екземпляра, като първият се съхранява в службата по вписванията, а вторият – в общината. По този начин се създава единен режим по вписванията. При необходимост се издават копия на актовете.

 

 

 

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 2 / 2005

 



< Информационен бюлетин