НОВИТЕ НАСОКИ В ПОЛИТИКИТЕ НА ЕС ЗА РАЗВИТИЕ 

 

Галя Атанасова/Координатор "Обучение и квалификация"/РСО "Марица" 

 

През месец октомври се проведе двудневен семинар на тема: "Новите насоки в политиките на ЕС за развитие. Разработване на успешни проекти". Инициативата имаше за цел да повиши информираността и уменията на служителите в общините-членове на Сдружението при кандидатстване за финансиране пред ЕС.

Лектори на семинара бяха експертите от дирекция "Европейска интеграция и координация на международните програми" към Министерството на регионалното развитие и благоустройството: Богдана Шопова - началник отдел "Международни програми" и Христина Ковачева - началник сектор "Преговорен процес с Европейския съюз". 

Бяха представени приоритетите в политиката на ЕС през 2005 - 2009 г. и основните насоки за периода 2007 - 2013 г. Стратегическите цели на Европейския съюз в рамките на новия мандат на Европейската комисия 2005 -2009 г. са обобщени като "Европа 2010 - партньорство за обновяване, просперитет, солидарност и сигурност".

Вниманието на присъстващите бе концентрирано върху политиката на икономическо и социално сближаване, представена в Договора за създаване на ЕС: за да засили икономическото си и социално сближаване Общността трябва да се стреми към намаляване несъответствията между равнищата на развитие на различните региони и изостаналостта на най-малко облагодетелстваните региони, включително селските области. Предвижда се действието да бъде подкрепено чрез Структурните фондове, Европейската инвестиционна банка и другите съществуващи финансови инструменти. Политиката е създадена да подпомогне регионите, които не могат лесно да се конкурират, да станат икономически по-силни. Това е политика, която се стреми да укрепи капацитета, така че регионите да се справят сами. Предполага се, че по този начин по-бедните региони постепенно ще настигнат по-богатите региони. В основата си това означава, че развитието на регионите из целия ЕС трябва да бъде балансирано, особено по отношение на конкурентоспособността, икономическия растеж и заетостта. Единственият показател за това е БВП на глава от населението изразен като пропорция от средната стойност на БВП за EС. 

Програмата на семинара включваше още презентации по следните теми: регионалните политики и регионалното развитие на ЕС, номенклатурата на статестическите териториални единици, принципите на структурните фондове, обхват на фондовете.

Участниците бяха запознати с програмните и проектните цикли и взаимодействието между тях. Специално внимание се обърна на Оперативните програми, които заедно образуват част от Националния план за развитие като Рамка за подкрепа на Общността. 

Беше разяснен подходът на логическата рамка като аналитичен процес и набор от инструменти, които се използват в подкрепа на планирането и управлението на проекти. 

По темата управление на проекти по-подробно се разгледа сътрудничеството и комуникациите в екипа като основен фактор за успех. Бяха дискутирани темите: техническо ръководство, ефективно управление на договора, бюджетно ръководство, правила на успешното партньорство, проблеми с финансиращия орган, работа в екип. 

В заключение се подчерта, че съгласно финансовата рамка на ЕС в Брюксел има заделени 2,300 млрд. евро за ЕФРР, които трябва да спечелим като подготвим непрекъснат поток от качествени проекти, съобразени с бъдещата ни визия за развитие. Необходимо е да усвоим тези пари и да реализираме успешно регионално развитие в България.

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 5 / 2005

 


< Информационен бюлетин