БЪЛГАРИ И ГЪРЦИ ЗАРЯЗАХА ЛОЗЯТА В ИВАЙЛОВГРАД НА ПРАЗНИКА НА ГРАДА 14 ФЕВРУАРИ

Диана Маркова
Община Ивайловград

Община Ивайловград и гръцката община Кипринос ще настояват пред своите правителства за изграждане на гранично-пропускателен пункт между двете общини. Това бе записано в протокол за сътрудничество, подписан от Стефан Танев, кмет на община Ивайловград и Михаил Странджелис, кмет на община Кипринос. Официалното споразумение бе сключено на тържествената сесия по повод Празника на града - 14 февруари. В протокола двете страни декларират още желание за сътрудничество в областта на търговско-икономическото развитие, обмен на сезонни работници, разработването на обща програма за туризъм и културен обмен. Желанието на кметовете по отношение отварянето на границата бе подкрепено и на ниво областни управители. На тържествената сесия номархът на област Еврос Никос Замбунидис отбеляза, че изразеното взаимно желание ще помогне за бързото вземане на решение от по-висшите държавни структури, както в Атина, така и в София. За празника на града гръцката делегация премина през граничната бразда, точно на мястото, където ще бъде открит пропускателния пункт.

 
Гости за деня на Ивайловград бяха още народните представители Нонка Матова и Димчо Димчев, НДСВ; Чавдар Русев, НСОРБ; доц. д-р Иван Върляков, РАО "Тракия"; инж. Димитър Димитров, кмет на община Елхово и Атанас Димитров, кмет на община Маджарово. До кмета на община Ивайловград поздравителни адреси изпратиха министърът на външните работи Соломон Паси, заместник-министърът на земеделието и горите Меглена Плугчиева, Национална електрическа компания, парламентарната група на Коалиция за България и ДПС, председателя на ВС на БСП Сергей Станишев, кметове на общини. 


След тържествената сесия официалните лица поднесоха венци пред паметника на Ивайло в центъра на града по повод отбелязването на 70 години от преименуването на града - от Ортакьой до 1935 година на Ивайловград.

 
В празничния ден бе открит Центърът за трансгранична културна политика - "ТРАКИ-център", изграден със средства по програма ФАР на Европейския съюз. След това шествие предвождано от символичния Трифон Зарезан - ивайловградчанина Цветан Митков, групата на кукерите, самодейни състави и музиканти от Конушенския оркестър, заедно с официалните гости се отправиха към лозов масив извън града за традиционния ритуал по зарязването. Местния свещеник Здравослав отправи благослов, а пръв заряза "Трифон" с песните за вино и лозя на фолклорна група към клуб "Тракия". Лозя зарязаха и кметът на Ивайловград Стефан Танев, номархът на Еврос Никос Замбунидис, заместник-номархът Атанасиус Стаматопулос, кметът на Кипринос Михаил Странджелис, председателят на Общински съвет Ивайловград Красимир Кръстев, собственикът на винарска изба Юлиян Ямантиев. Празненството продължи с избирането на новия Трифон за 2004-та година, а на присъстващите бе раздадена пита. 


След зарязването гостите посетиха напълно обновената винарска изба в града на фирма "Винивел". Те бяха впечатлени от новата модерна линия за бутилиране на вино с капацитет 1000 бутилки на час, както и от спечеления медал и престижното звание за Каберне Совиньон "Вино на годината" на пловдивското изложение "Винария". 
Денят 14 февруари носи много имена - Ден на лозаря, Ден на винаря, Трифон Зарезан, Ден на влюбените. На тази дата ивайловградчани отбелязват официалния празник на града, който не е избран случайно. Тук всеки е собственик н а лозе и е традиция да произвежда домашно вино и ракия. И по традиция и тази година над близо 6000 декара лозя задимяха огньове, лееше се вино, зарязаха се лозята…

 

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 1 / 2004

 



< Информационен бюлетин