РСО “МАРИЦА” ОРГАНИЗИРА ОБУЧЕНИЕ НА ТЕМА “МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО НА ОБЩИНИ”
На 29 ноември 2002г. в град Хасково се проведе семинар на тема “Международно сътрудничество на общини”. Целта на инициативата бе представителите на общините-членове на Сдружението да получат информация за принципите, методите и тенденциите в развитието на международното сътрудничество на общините и побратимяването и да се обменят положителни практики и опит. Лектор на семинара бе г-жа Правда Димова, началник канцелария на кмета, община Добрич. Акцентите в програмата бяха:
Г-жа Димова разгледа основните моменти в развитието на МСО, като започна от неговото възникване, слабата в първите години координация и контакти, недостатъчното използване на преимущество на работата в мрежи и т.н. и промените настъпили след 1989г., довели до еволюцията на МСО през годините, нарастването на броя и вида на формите и програмите за МСО, включването на българските местни власти в световната мрежа на местни власти и създаването на множество проявления на МСО – от споразумения за побратимяване до програми за обмен и изследователски екипи. Основните фактори, довели до тези промени са главно нарастващата интернационализация на икономическия, политическия и културния живот, световната тенденция към децентрализация, бързо променящата се глобална икономика, нарастващата необходимост от гражданско участие, непрекъснатото развитие на комуникациите и др. Дадена бе дефиниция на МСО: “Връзка между две или повече общности от различни държави, като поне един от основните участници е община; може да включва неправителствени организации, учебни заведения, граждански сдружения, частни формирования”. Г-жа Димова разясни целите на МСО, включващи:
Участниците в семинара дадоха примери за видовете МСО. Като основни се откроиха споразуменията за побратимяване /към момента съществуват повече от 8000/, членство в различни общински мрежи и териториален маркетинг, а приоритетните области са: институционално изграждане, преодоляване на бедността, местно икономическо развитие, управление на околната среда и побратимяване. По темата Трансгранично сътрудничество, като положителна практика бе посочена дейността на граничното дружество “Места – Ностос” в Югозападна България. Акцентирано бе върху изпълнените и бъдещите съвместни инициативи от българска и гръцка страна. Темата за трансграничното сътрудничество е една от най-актуалните в момента поради наближаващите крайни срокове на програмата Фар за малки проекти. Успешните стъпки в развитието на трансграничното сътрудничество са Европейската рамкова конвенция между териториалните области или власти, Мадрид, 21.05.1980г., разработването на съвместни проекти, учредяването на Еврорегиони и др. Побратимяването на общини е една от темите, която вълнува най-силно представителите на местните власти. ”Побратимяването е среща на две общини, които действат в общ европейски контекст, конфронтират се с проблемите и развиват все по-тесни и приятелски отношения помежду си” – Жан Барет, учредител на СЕОР. Разгледани бяха възникването на идеята за побратимяване, бъдещото развитие, Европейски аспекти на побратимяването, възможности за финансиране, награди на ЕС в областта на побратимяването и програмата “Техническо побратимяване”. Като положителен пример бе дадено участието на община Хасково в третата фаза програмата “Техническо побратимяване”. В края на обучителния форум г-жа Димова обърна внимание на основните елементи от протокола при международното сътрудничество, които е добре да бъдат спазени, за да може срещите, преговорите и останалите по-нататъшни отношения на международно равнище да бъдат успешни и ползотворни.
> Към съдържанието на Информационен бюлетин брой 1/2003г.
|
|