Семинар за планиране на местното икономическо развитие

 

Марияна Арабаджиева/специалист "Връзки с обществеността"/Община Любимец

 

По Програма “Активни услуги на пазара на труда” община Любимец е партньор на  консорциума “Български икономически форум” и CLR/K Advisor  по проект за планиране на местно икономическо развитие.

Основната цел на проекта “Планиране на местното икономическо развитие” е създаване на условия за ускорено социално-икономическо развитие на местно ниво, като се извършват консултантски услуги за реинтеграция на безработните на трудовия пазар, намаляване на хората, нуждаещи се от социални помощи и най-вече привличането на инвестиции в областта на земеделието и промишлеността.

В тази връзка на 15.03.2006 г. се проведе работен семинар на бенифициентите на проекта с представители на местния бизнес, банковия сектор, представители на селскостопанските производители, служители на общинска администрация, представители на НПО и др.

В хода на семинара бе отчетено, че засега най-много инвестиции има вложени в лозови масиви и овощни насаждения. Като перспективни за развитие бяха посочени предприятията на преработващата промишленост, сферата на услугите, туризма и др.

През 2006 година ще се извърши първоначално проучване, включващо: анализ на съществуващото състояние в общината и факторите, влияещи върху социално-икономическото развитие; анализ и определяне на сектори с перспективно развитие; определяне на заинтересовани социални партньори, които биха участвали в реализацията на дейностите; работни срещи, обучение и консултиране, семинари за активно участие в процеса на планирането.

В последствие ще се извърши подробно изследване на местния икономически потенциал: анализ на процесите в икономиката, възможности за привличане на инвестиции, работен потенциал, възможности за създаване на нови работни места, изработване на стратегия за привличане на инвестиции и др.

Последният етап от реализирането на проекта ще бъде изработване на комуникационна стратегия и рекламни материали за популяризиране на местния икономически потенциал и инвестиционни проекти.

 

> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 2 / 2006

 


< Информационен бюлетин