СТАНОВИЩЕ на участниците в Петата годишна конференция на РСО “Марица” – Хасково
Уважаеми дами и господа, Отварянето на България към света, промените в информационните и комуникационните технологии през последните години поставят нови изисквания към публичната администрация в страната. В момента сме свидетели на процес, който регламентира информационната общинска политика едностранно, защото усилията на общинските администрации са насочени главно към усъвършенствуване на услугите, които предоставят и подобряване на информацията за тях. Създадените или създаващите се в момента информационни центрове в някои общини до голяма степен канализираха събирането, обработването и предоставянето на този тип информация. Макар хардуерното, софтуерното и техническото обезпечение на услугите да е на различно ниво, то на практика тази част от информационната политика съществува, развива се и ще продължава да се развива. В останалите области на социално-икономическия живот на общините, обаче, се констатира информационен дефицит, затруднен достъп и липса на достоверна информация за общините като основни стопански и административни единици. Това до голяма степен затруднява местните власти при изпълнение на техните основни ангажименти към гражданите и подобряване на условията на градската среда. За да се подобри управленската дейност в общините е наложително да се подобри и статистическата база данни за стопанското, социалното и културното развитие на общината. Отчитайки отговорностите на местните власти за изграждане на адекватна общинска политика и водени от желанието за разкриване на потенциала и увеличаване възможностите на общините за подобряване на местното и регионално развитие, за разширяване на информираността и участието на гражданите в местното самоуправление предлагаме:
Ние, участниците в Конференцията “Партньорството акумулира успех, успехът създава партньорство”, организирана от Регионално сдружение на общините “Марица” предлагаме следния примерен
Модел за изграждане на Общински информационен център за статистика
Организационна структура. Центърът да се разположи на достъпно за гражданите място извън сградата на общината. Да работи на удължен работен ден. Да разполага със собствен щатен състав. Да има управител на звеното, който да осъществява оперативното ръководство на специалистите. Управление и контрол. Центърът да се създаде на основата на обществено-частните партньорства, като се учреди общински форум за местно развитие. В него освен представителите на местните власти да влязат и ключови за местното развитие фигури като: НПО, фирми, държавни ведомства, специалисти и др. Ръководният орган на това обединение да бъде Методическия съвет, който ще е съставен от съветници, общински специалисти и експерти в областта на информационните технологии. Те ще дават мнения и становища за необходимостта от информация, за използването на методиките за нейната регистрация и обработка. Текущото административно ръководство е за предпочитане да се осъществява от кмета на общината, а оперативното - от ръководителя на центъра. Общинският съвет трябва да контролира и мониторира работата на информационното звено. Информационна мрежа: Да се изгради информационна мрежа, като се събира информация от различни източници в няколко основни направления на обществено-икономическия живот:
Уверени сме, че доброто партньорство и координация между местните, регионалните и централните власти в областта на информационния обмен ще се отрази благоприятно на регионалното планиране, на отварянето на общините към външните им партньори и към разширяване на гражданското участие в процесите на управление.
Становището бе изпратено до: Депутатите от 29 и 9 Избирателен Район, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство в НС, Министерски съвет, НСИ, Областна администрация – Хасково, Областна администрация – Кърджали, НСОРБ
> Към съдържанието на информационен бюлетин брой 2 / 2002
|
|