ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЯ – ПРЕДПОСТАВКИ И РЕШЕНИЯ
Александър Михайлов Директор на Дирекция “Териториално управление и децентрализация”, МРРБ
Опитът на страните в преход, които са започнали процеса преди България показва, че децентрализацията трябва да отчита интересите на всички заинтересовани страни. Това означава, че всички засегнати от промяната институции и организации трябва да бъдат въвлечени в процеса още на първоначалните етапи. Освен това, от усвоените уроци на прехода следва, че фискалната децентрализация е безспорно важна, но нейните измерения (обхват и параметри) следва да дойдат като следствие от осъществяването на децентрализацията на функциите и отговорностите между различните нива на управление на държавата, от осъществяването на политическата и административна децентрализация. Децентрализацията от формална гледна точка представлява прехвърляне на правомощия и ресурсите, които са необходими за осъществяване на тези правомощия, от по-високите на по-ниските нива на държавна власт. На практика, всяка конкретна форма на децентрализация е компромис между два основни принципа: ефективност на услугата и демократичния контрол при оказването й. 1 2 3 ефективност демократичност
Разположението на “точката на компромиса” по оста “ефективност – демократичност” – 1, 2 или 3 е в силна зависимост от спецификата на конкретната функция (публична услуга), от наличните условия за добър мениджмънт, от възможностите за организиране на граждански контрол, от наличния административен капацитет на различните управленски нива и не на последно място – от националните традиции. Основен проблем на всяка децентрализация е изборът на нивото, при което този компромис е най-точен. Освен това, вторият избор е с какво да се започне. В българския случай, се започна директно с фискална децентрализация и се избра равнище “община”. Не бе отчетен фактът, че общините са много разнообразни от гл.т. на мащаба, фискалния си капацитет, както и административния си капацитет. Резултатът е ясен, вместо фискална децентрализация, на практика се реализира механизъм за финансово преразпределение, базиран на нормативен тип отношения (стандарти за осъществяване на различните дейности, и чието осредняване игнорира спецификата на отделните общини. От друга страна, разделението на отговорностите само между две равнища: “централна власт” и “общини” доведе до засилване на централизацията (след като изцяло отговаря за финансовото осигуряване, централната власт изисква и съответния финансов и организационен контрол), а оттам и увеличаване реалната власт на отрасловите министерства и агенции. Подценена бе ролята на регионите (областните администрации) и на държавните функции с регионално значение. В процеса на децентрализация няма само два полюса: общини и централна власт, а минимум три: общини – области – централна власт. Важен момент е и вземането предвид на съществуващите деконцентрирани служби на централната власт. Проблем тук е не само фактът, че броят им нараства, но и засилващата се липса на координация между тях. Последното е в сила не само за разминаването в целите на служби на различни министерства и агенции, но и между службите на едно и също министерство. Процесът на повишаване на управленската ефективност в случая изисква работа за:
Само след изпълнение на тези мерки може да се пристъпи към въвеждане на второ ниво на местно самоуправление, както и към решаване на конкретните му форми – организационни, управленски, правни и т.н. България е и ще продължи да бъде унитарна държава. Това означава, че процесите на регионализация и повишаване ролята на териториалните единици и органи за управление имат естествени граници. Това обаче не следва да се счита като препятствие пред децентрализацията, а по-скоро като рамка на нейното успешно осъществяване и функциониране. Основна опасност при прилагане на децентрализацията крие разбирането на децентрализацията като панацея – въвежда се децентрализация и оттук-нататък всичко е наред. Всъщност, по-вероятни са събития като:
Освен това, , за да се тръгне към децентрализация, трябва да се отговори на въпроси, свързани с необходимите предварителни условия като:
Определено се преувеличава изискването за наличие на политическа воля у управляващите. Практиката (в т.ч. и от нашата страна) обаче показва, че редица добре започнати процеси на децентрализация свършват с укрепване на централизацията. Причината за това се корени в желанието да се извършат множество промени за кратко време. В процеса на децентрализация трябва да се уточнят три ключови момента:
ПРАКТИЧЕСКИ ДЕЙСТВИЯ възможни са три основни подхода: Подход 1 (досегашният модел)
Подход 2
при този подход:
Подход 3 – на МРРБ
|
|