IPA Cross-Border Programme CCI No: 2007CB16IPO008
PROJECTS WITHOUT BORDERS
http://www.ipacbc-bgtr.eu
Project: „Capacity building for border municipalities about strategic planning“
Проект: „Изграждане на капацитет за стратегическо планиране в пограничните общини“
Програмата за трансгранично сътрудничество (ИПП) България – Турция е съфинансирана от Европейския съюз чрез Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП) и от България и Турция чрез принос от държавните им бюджети, и където е уместно, от потенциални бенефициенти по проекти. Програмата е продължение в развитието на трансграничните инициативи на ЕС, отразени в инициативата „Външни граници” и Програма ФАР – Трансгранично сътрудничество между България и Турция.
Програмата се изпълнява на територията на всички общини в областите Бургас, Ямбол и Хасково от българска страна и провинциите Едирне и Къркларели от турска страна. Зоната на сътрудничество между България и Турция покрива площ от 29032.9 км² с общо население от 1 561 984 души. Общата българо-турска граница се простира с дължина 288 км и 3 действащи гранични контролно-пропускателни пункта.
Програмна стратегия:
ИПП заменя пет предишни предприсъединителни инструмента, а именно ФАР, ИСПА, САПАРД, Програмата за предприсъединителна финансова помощ за Турция и CARDS (Програма за помощ от Общността за реконструкция, развитие и стабилизация на Западните Балкани), като така обединява под обща правна рамка цялата предприсъединителна помощ. ИПП е разработен и за да приспособи по-лесно бенефициентите към различните цели и така да осигури целева и ефективна подкрепа
според техните нужди и ниво на развитие.
Граничните райони често са изправени пред проблеми поради тяхното периферно географско разположение и относителна изолираност от националната икономика. В същото време развитието на вътрешния пазар в Съюза (и свободното движение на хора, стоки, услуги и капитал) изведе на преден план необходимостта от балансираното развитие и интеграция на европейските територии.
Програмата за ТГС цели да увеличи максимално специфичната стойност, която да бъде добавена в контекста на описаната рамка.
Програмната стратегия е разработена с акцент върху силните страни и използването на потенциалните възможности на района чрез определените приоритети и сфери на интервенция, като са взети предвид трансграничните нужди и възможности за сътрудничество.
Общата цел на програмата е:
Постигането на балансирано устойчиво развитие, изградено на основата на главните силни страни на българо-турската зона на трансгранично
сътрудничество в принос към по-силно европейско сътрудничество и единство.
Специфичните цели на програмата са:
– Специфична цел № 1: да се подпомогне устойчивото икономическо развитие в зоната на трансгранично сътрудничество на основата на сравнителните
преимущества.
– Специфична цел № 2: да се подобри общото социално развитие и да се
насърчи социалното сближаване между хората и общностите.
– Специфична цел № 3: да се подобри качеството на живота чрез
ефективното използване на общите природни ресурси успоредно с опазване на ценностите на природното, културното и историческо наследство.
Приоритетни оси на програмата:
– Приоритетна ос 1: Устойчиво социално и икономическо развитие;
– Приоритетна ос 2: Повишаване на качеството на живота;
– Приоритетна ос 3: Техническа помощ.
Този проект се финансира от ЕС | Този проект се изпълнява от РСО „Марица“ |
---|
“Този документ е създаден в рамките на проект „Изграждане на капацитет за стратегическо планиране в пограничните общини” (Capacity building for border municipalities about strategic planning), финансиран от Програмата за трансгранично сътрудничество (ИПП) България – Турция, (CCI number 2007CB16IPO008) Цялата отговорност за съдържанието на Документа се носи от РСО „Марица” и при никакви обстоятелства не може да се счита, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз и Договарящия орган.”