„Българо-гръцки проект за обмяна на опит на специалисти за извършване на по-ефективно професионално обучение в общините“
юли – септември 2006 г.
Финансираща програма – „Леонардо да Винчи“, мярка „Мобилност“
Партньор – Местно сдружение на общини и общности „Еврос“, Гърция
Цели:
- Повишаване на квалификацията на ръководните кадри в общините-членове на РСО „Марица“, занимаващи се с планиране, организация и извършване на професионално обучение на служители от своите институции с цел подобряване на качеството на обучение.
- Подготовка на ползвателите за посрещане на членството на страната ни в ЕС и осигуряване на възможности за извършване на по-ефективно и качествено професионално обучение.
- Обмяна на опит и знания между Местно Сдружение на Общини и Общности „Еврос“ и Регионално Сдружение на Общините „Марица“ с цел създаване на условия за уеднаквяване на стандартите за професионално обучение на служители от местните администрации.
- Създаване на трайни условия за разширяване и развиване на партнъорството между общинските служители, занимаващи се с професионално обучение в България и Гърция.
ПРОЕКТ „УКРЕПВАНЕ НА ОБЩИНСКИЯ КАПАЦИТЕТ ЗА ИДЕНТИФИЦИРАНЕ И ПОДГОТОВКА НА ПАРТНЬОРСКИ ПРОЕКТИ, КОИТО ДА БЪДАТ ФИНАНСИРАНИ ПО СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ НА ЕС“
2006 г.
РСО „Марица“ е партньор по съвместния проект на Посолството на Великобритания, Програма на ООН за развитие и МРРБ.
Цел – да окаже подкрепа на регионалното развитие в България като изгради капацитета на общините, бизнеса и НПО да изграждат ефективни партньорства за идентифицирането и разработването на проекти, които да се финансират от СФКФ.
Създаване на Бизнес център за информация и консултации
2006 – 2008 г.
РСО „Марица“ е партньор по съвместен проект „Бизнес центрове за информация и консултации“ към проект „Заетост чрез подкрепа на бизнеса“ (JOBS).
Финансира се от Министерство на икономиката и енергетиката и Програмата на ООН за развитие.
Цел – да повиши конкурентноспособността на предприятията в област Хасково и да подпомогне развитието на жизнеспособен бизнес с оглед предстоящото присъединяване на България към ЕС, европейската бизнес среда и европейския пазар.
ПРОЕКТ „Провеждане на Годишна Конференция на РСО „Марица“ на тема: „Жилищна политика за хора в неравностойно положение на местно и регионално ниво. Най-добри практики и инвестиционни възможности“
март 2006 г.
Реализира се с финансовата подкрепа на Бринаското посолство в Република България.
ПРОЕКТ „Трансгранична школа „Местна демокрация“ за изграждане институционален капацитет на местно и регионално ниво“
януари – ноември 2006 г.
Финансира се по Фонд за малки проекти ФАР България – Турция.
Партньор – Сдружението на общини „Мерич“, гр. Одрин, Република Турция. Цел – подобряване на административния капацитет на общините-членове на сдружение „Марица“ (България) и сдружение „Мерич“ (Турция) с оглед укрепване на ТГС и създаване на реални предпоставки за популяризиране политиката на присъединяване към ЕС.
ПРОЕКТ „Проучвателна визита относно възможностите за настаняване на стари хора в Хасково, България“
април 2006 г.
Реализира се с финансовата подкрепа на Посолството на Великобритания. Участие взеха двама експерти от Лестър, Англия. Цел – да се направи проучване на нивото на услугите, предоставяни на възрастните хора и възможностите за настаняването им в подходящи за тяхното състояние домове в Хасково; очертаване на насоките за разработване на стратегия за създаване на подходящи условия за настаняване на възрастни хора на базата на английския опит.
ПРОЕКТ “ЕВРОПА ПО-БЛИЗО ДО ГРАЖДАНИТЕ НА ХАСКОВО“
Реализира се с финансовата подкрепа на Министерство на Външните работи на Република България по програма Комуникационна стратегия за присъединяване на РБ към Европейския Съюз
През 2004г. РСО “Марица” разработи проект на тема: “Европа по-близо до гражданите на Хасково”, който бе представен за финансиране пред МВнР на Република България.
Цел на проекта : да повиши информираността на гражданите на Хасково по отношение на евроинтеграцията на България.
Обективна и достъпна информация за процеса на европейска интеграция бе излъчвана в продължение на един месец, по мрежа от видео-екрани, разположени на три ключови места в центъра на гр. Хасково. Разработеният по проекта клип за Европейския съюз представи информация за:
– хронологията на отношенията между България и Европейския съюз;
– промените, които ще настъпят в България след 1 януари 2007г., когато се очаква страната да стане пълноправен член на Европейския Съюз;
– Европейският съюз, неговите символи и институции и техните функции.
По проекта бе издадена брошура, която представя проекта и кратка информация за ЕС. Брошурата бе разпространена сред жителите на крайните квартали на града. Целта й бе от една страна да се привлече вниманието на хората от крайните квартали към изпълнението на проекта, а от друга да се представи кратка информация за ЕС на гражданите, които нямат възможност да се запознаят с текстовете, излъчвани в центъра. Атрактивният начин за представяне на информацията, както и достъпният и разбираем от масовия гражданин език привлякоха вниманието на хората. Още със стартирането на проекта пред видео-екраните се събираха граждани, за да се запознаят със съдържанието на клипа.
Според направени мини-проучвания от медиите в града, след многократното излъчване на клипа в центъра на града хората определено смятат, че са получили отговори на много от въпросите, по отношение на българското членство в Европейския Съюз.
ПРОЕКТ “Мобилизиране на местните и регионални ресурси за постигане на ефективно развитие”
/ 2004г.- 2006г./
Реализира се с финансовата подкрепа на Американската агенция за международно развитие чрез Фондация за реформа в местното самоуправление
Направления на проекта
Защита интересите на общините – членове пред регионални и национални институции
В направлението се предвижда да се разработват становища с предложения за промяна на конкретни нормативни документи, регламентиращи дейността на местните власти; да се анализира прилагането на нормативни актове, в подкрепа на становищата за промяна на нормативната уредба; да бъдат организирани и провеждани срещи между местните власти и народните представители от Хасковския и Кърджалийски избирателни райони.
Стратегически партньорства, регионална политика и EвроинтеграцияВ направлението „Стратегически партньорства, регионална политика и Евроинтеграция“ се предвижда да се организират и провеждат срещи между местните власти и НПО, медии, граждани и международни партньори; да се провеждат форуми на сдружението, както и да се разработват и отпечатват изданията на организацията.
Обучение и техническа помощВ това направление Сдружението ще предлага на членовете си необходимите им обучения и техническа помощ.
Институционално укрепване на РСО “Марица”В рамките на направление „Институционално укрепване“ се предвижда: провеждане на заседания на Комисия „Отворени общини“; организиране на заседания на Общото събрание и Управителния съвет на Сдружението; и технологично обезпечаване на офиса.
ПРОЕКТ “ЗЕЛЕНО СЪРЦЕ ЗА СИМЕОНОВГРАД“
МАРТ – МАЙ 2003г.
Реализира се с финансовата подкрепа на Канадски фонд за местни инициативи
През 2002г. РСО “Марица” съвместно с община Симеоновград разработиха проект на тема: “Зелено сърце за Симеоновград”, който бе представен за финансиране пред Канадски фонд за местни инициативи.
Разработването на проекта “Зелено сърце за Симеоновград” бе наложено от липсата на финансови ресурси за екологични дейности в община Симеоновград през последните години и от пасивността и незаинтересоваността на гражданите по отношение на проблемите на общината.
През месец март 2003г. Канадски фонд за местни инициативи отпусна 6000$ за изпълнението на проекта.
По проект “Зелено сърце за Симеоновград” бяха реализирани следните дейности:
- Информационна кампания по проекта – през десетте седмици на реализацията на проекта
Реализацията на проекта започна с провеждането на Информационна кампания, целта на която беше да се информира населението за целите на проекта и да се привлекат доброволци за неговата реализация.
По време на информационната кампания бяха проведени 4 срещи с младите хора по училищата. За срещите бяха изработени дипляни, съдържащи информация за проекта – неговите цели, дейности, резултати. След като бяха запознати с проекта учениците изявиха участие да участват в засаждането на цветята, за които да се грижат и занапред. Учениците от начален курс и техните учители решиха да провеждат веднъж седмично “еко-ден” в парка. Учениците участваха в реализацията на проекта “Зелено сърце за Симеоновград” при засаждането на храстите, дърветата и при почистването на терена. Те се включиха и в поставянето на предупредителни табели за опазване на чистотата на парка, както и при подготовката на официалното му откриване.
Проектът бе представен и пред безработните хора, получаващи социални помощи, тъй като те бяха основните участници в реализацията на проекта. Срещата с безработните българи и роми беше организирана с подкрепата на Бюрото по труда в Симеоновград. Мотото на срещата беше “Да превърнем сметището в парк, да го направим заедно!”. Безработните /20 жени и 20 мъже/ се включиха активно при почистването на терена, изкопните и насипни работи, благоустрояването и озеленяване на терена.
За да бъдат запознати всички граждани на Симеоновград с финансирания от Канадски фонд за местни инициативи проект, в офиса на РСО “Марица” бе проведена пресконференция. На пресконференцията г-жа Райна Йовчева – Изпълнителен директор на РСО “Марица” и Д-р Гено Василев – Кмет на община Симеоновград оповестиха стартирането на проекта “Зелено сърце за Симеоновград” пред журналистите от местните медии и кореспондентите на националните медии в региона.
Бяха изработени плакати, представящи проекта и призоваващи населението да вземе участие в неговата реализация, които бяха разлепени във всички части на града.
- Почистване на терена – втора и трета седмица от реализацията на проекта
Теренът в центъра на града, който се бе превърнал в нерегламентирано сметище бе почистен от гражданите на Симеоновград /безработни, работещи и ученици/, след което мястото бе заравнено с булдозер.
- Подготовка на терена за озеленяване, оформяне на алеи и доставка на хумус – трета, четвърта и пета седмица
За да се подобри повърхностния слой на почвата бе доставен и насипан хумус, след което теренът бе подготвен за засаждане на растенията. След това бяха оформени алеи, лехи за цветя и място за детска площадка.
- Озеленяване на терена с иглолистни и широколистни дървета, храсти и трева – шеста, седма и осма седмица от реализацията на проекта
Учениците и безработните засадиха парка с иглолистни, широколистни дървета, храсти и многогодишни цветя. Учениците се запознаха и участваха в засаждането на следните видове растения: едроразмерни-платан и ясен, иглолистни дръвчета-туи и аризонски кипарис, широколистни храсти-спиреа и иглолистни храсти-евонимус епоника. След като бе засадена растителността на обекта бе изграден 50 м. водопровод за редовно поливане на засадената растителност.
- Изработване на брошура, представяща проекта и резултатите от него – осма и девета седмица
- Изработване и поставяне на предупредителни табели – десета седмица
В парка бяха поставени табели с надпис “Не замърсявайте”, “Пазете чистота”, “Не изхвърляйте отпадъци”, които да напомнят на гражданите да се грижат и да пазят новосъздадения парк.
- Създаване на зелен патрул в центъра на града – десета седмица
Беше създаден “Еко-патрул”, който да охранява парка и да следи за неговата чистота и опазването на засадените растения.
- Официално откриване на парка
Официалното откриване на парка се състоя на 4 юни 2003г. На церемонията присъстваха д-р Гено Василев, кмет на община Симеоновград, Райна Йовчева, изпълнителен директор на РСО “Марица”, служители от общинска администрация – Симеоновград, участниците в реализацията на проекта и множество граждани и журналисти.
За присъстващите бе организиран концерт под надслов “Зелено сърце за Симеоновград”, в който участваха: група за стари градски песни “Водолей”, детска вокална група “Весели ноти” към читалище “Развитие”- гр. Симеоновград и фолклорен ансамбъл “Мегданци” към НЧ – гр. Харманли. По време на официалната церемония бяха наградени победителите в конкурса за детска рисунка на асфалт на тема ”Моят град – чист и приветлив”, който бе проведен по-рано през деня, с участието на деца от училищата в Симеоновград. Кметът на община Симеоновград – Д-р Гено Василев награди с почетни грамоти четирима от най-активните участници в реализацията на проекта.
Резултатите от проекта:
- Подобрен бе облика на града, чрез изграждането на парка в центъра на Симеоновград;
- Гражданите на града обединиха усилията си и заработиха заедно за развитието на Симеоновград и за създаване на по-добри условия на живот;
- Създадено бе партньорство между местните власти и гражданите;
- Подобрена бе екологичната култура на населението.
Проект „Променящата се роля на местните власти – публично-частните партньорства, предпоставка за реализиране на успешен бизнес в модерния свят“
Срок на изпълнение: Септември, 2002г.
Финансиране: Програма HAPI, на Американската агенция за международно развитие
Цели на проекта: да се разкрие ролята на публично-частните партньорства за ефективно развитие, като се постави акцент върху:
- Определяне на ролята и отговорностите на местните власти в процеса на създаване на публично-частни партньорства;
- Стимулиране на диалога между местните власти и представителите на бизнеса за ефективно икономическо развитие.
Проект „Подобряване на оборудването и оптимизиране на работата на Регионална служба за пожарна и аварийна безопасност – Хасково
Срок на изпълнение: 2002-2004г.
Финансиране: община Лестър-Англия, Служба за пожарна и аварийна безопасност-Лестър, община Хасково и РСО „Марица“
Цели на проекта:
- да се подобри техническото оборудване на РСПАБ – Хасково, чрез осигуряване на противопожарни автомобили, спомагателни коли за гасене на пожари в труднодостъпни местности, оборудване и екипировка за аварийно спасителни дейности;
- да се оптимизира работата на РСПАБ – Хасково, като се осъществи обмен на опит със службата за противопожарна и аварийна безопасност на Лестър;
Проект „Европейска добавена стойност към професионалната дейност на общинските служители от райони със смесено етническо население.“
Срок на изпълнение: декември 2003 – юли 2004г.
Финансиране: Проектът е финансиран от Фондация „Отворено общество“ по програма „Реформа в местното самоуправление“.
Проектът се реализира от: Европейски център за обучение „Лактеа“ и РСО „Марица“.
Цели на проекта:
- подпомагане на „европеизирането“ на работата на местните власти в райони със смесено етническо население;
- повишаване на професионалния капацитет на общинските служители в общините Минерални бани, Стамболово, Симеоновград, Кърджали, Свиленград и Маджарово, чрез обучение фокусирано върху добрите европейски практики в сферата на местната администрация;
- насърчаване партньорството между общинската администрация и местните общности на основата на прилаганите европейски механизми за взаимодействие;
- стимулиране на устойчиви партньорства между местната власт и нестопанските организации.