ЕВРОС – МАРИЦА – МЕРИЧ
На 9 юни 2001г. председателите на двата Гранични Съюза Алианс за гранични инициативи “Марица” (Република България ) и Съюз на граничната област “Еврос” ( Република Гърция) подписаха споразумение за учредяване на Еврорегион “Марица – Еврос”. По-късно на 6 октомври 2001г. към Еврорегиона се присъединиха и членовете на пограничния съюз на Република Турция – “Мерич”.Така в регистъра на Асоциацията на европейските погранични региони бе вписан Еврорегион: Еврос – Марица – Мерич.
Целта на членовете на трите погранични региона е да се реализира сътрудничеството между трите страни на всички нива и се засили ролята на трансграничното сътрудничество като инструмент за практическо прилагане на четирите основни начала на Обединена Европа – свободно движение на стоки, хора, капитали и обмяна на технологии.
Дейностите, които се планират в рамките на трансграничното сътрудничество имат за цел да допринесат, с уважение към административната и икономическа автономност на всеки от членовете на трите Съюза, за по-нататъшно развитие и задълбочаване на културните, обществените, търговските и икономически връзки между областите, и между страните като цяло, в процеса на подготовка и осъществяване на общи програми за трансгранично сътрудничество.
Трансрегионалният, Трансграничен Съюз “Evros – Maritza – Meric” има за седалище Петрота Евру (Гърция), Хасково (България) и Одрин (Турция). Управлява се под съпредседателството на тримата председатели, които произлизат съответно от Съюз на гранична област “Еврос” в Гърция, Алианс за гранична инициатива “Марица” в България и от Граничния съюз “Мерич” в Турция.
Тематичните полета за действие на Трансграничния съюз, определени в подписания договор за създаване са:
- Икономическо сътрудничество
- Градоустройствено и селскостопанско развитие
- Инфраструктура и комуникации
- Околна среда и енергия
- Култура, спорт и туризъм
- Младеж – образование – заетост и трудов пазар
- Здраве и социални грижи
- Взаимопомощ при борба с бедствията По тези направления има създадени съвместни изпълнителни комитети, в които членуват представители от различни организации и от трите страни.
За цялостното проектиране и придвижване на предложенията функционира Съвместен Изпълнителен Секретариат, които е изпълнителния орган на Еврообластта.
Съвместния изпълнителен секретариат има седалища в Хасково (България), в Петрота (Гърция) и Одрин (Турция).
Предвижда се с периодични контакти в рамките на тристранното сътрудничество да се положат усилия за укрепване на социалния, културен, икономически и търговски обмен със следните методи:
-
Сътрудничество на социалните и културни сътрудници, клубове, съюзи и организации – неправителствени и нестопански от всяка област
- Придвижване на смесените предприятия и сътрудничество в областта на техническата помощ между членовете, в областта на малките и средни предприятия, търговията, туризма, културата, изкуствата, спорта и др.
- Сътрудничество за общи дейности с трети страни
- Осведомяване на членовете за съществуващите възможности за сътрудничество, които възникват и подпомагане за успешното им реализиране
- Развитие на инициативността чрез участие в търговски изложения, които ще се организират
- Организиране на културни, социални професионални и търговски форуми