Проект: “ Инвестиционен център “Марица” – възможности и перспективи”
Project: “ One Stop Investment Centre Maritza – opportunities and perspectives”
Програма ФАР 2004 – Проект BG 2004/016-711.11.04
“Подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на българските предприятия”/”Безвъзмездна помощ за публично-частно партньорство”
PHARE 2004 Programme – Project BG 2004/016-711.11.04
“Support for Increasing the Competitiveness of Bulgarian Enterprises”/Public-Private Partnership Grant Scheme
The project is implemented with financial support of the European Union and Republic of Bulgaria
Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Европейския съюз и Република България
Общата цел на изпълнението на Програма ФАР 2004 за България е да създаде условия за положителни резултати и да даде ясен знак за подготвеността на страната да управлява и усвоява в близко бъдеще средствата от европейските структурни фондове. Финансовият меморандум за 2004 г. е първият, който въвежда подхода на многогодишното стратегическо планиране в рамките на Програма ФАР. С оглед на това, българската администрация разработи Многогодишен програмен документ, който очертава основните приоритети за периода 2004 – 2006, по които ще се осигурява финансова подкрепа до датата на присъединяването. Съгласно Националната програма за ФАР 2004 – Част II, средства се осигуряват по проект за повишаване конкурентноспособността на българските предприятия.
Схемата за безвъзмездна помощ за публично-частни партньорства е насочена към подобряване на бизнес средата, включително на регионално и местно ниво, чрез стимулиране развитието на публични-частни партньорства като успешна практика за сътрудничество между частни лица и публични институции за осъществяване на дейности в интерес на обществото. Тази схема е част от проект “Подкрепа за повишаване на конкурентоспособността на българските предприятия”, който включва институционално укрепване и схеми за безвъзмездно финансиране, ориентирани към подпомагане устойчивото развитие на българските предприятия чрез повишаване на конкурентоспособността им.
Общата цел на Грантовата схема за ПЧП е да създаде атрактивна бизнес среда чрез насърчаване развитието на публично-частни партньорства. Тя подпомага 2 области на дейност (Компонент A и Б ), които следват логиката на подкрепа на публичния сектор за развитие и изпълнение на стратегия за привличане на инвестиции и развитие на местната икономика.
Компонент A: Разработване на проекти за ПЧП – подпомага техническата подготовка на местно значими проекти за ПЧП.
Компонент Б: Регионален център за привличане на инвестиции ( ROSIO) Подпомага създаването на организации, които могат да насърчат и стимулират регионални инвестиционни дейности.
Партньори
Община Хасково и Община Димитровград
Участват в проекта на всички нива като субекти, които познават в детайли проблемите и възможностите на целевия регион. Това способства за ефективното изпълнение на проекта и постигането на оптимални резултати. Участието на двамата партньори в организирането и реализирането на дейностите допринася за създаването на реално и стабилно партньорство. Общините участват в процеса на развитие на проекта с цел да се предложат ефективни проектни дейности в съответствие с нуждите на бенефициентите.
Екип по проекта
Ръководител проект – Маргарита Великова
e-mail: margarita@maritza.info
Инвестиционен консултант – Анна Ненова
e-mail:nenova@maritza.info
Инвестиционен консултант – Спасимира Кацарска
e-mail:spasimira@maritza.info
3 експерти
1 юрист
1 икономист
1 специалист по публична администрация
Счетоводител по проекта- Пенка Маджарова
e-mail:pmajarova@mail.bg
Издания
Презентация инвестиционен център “Марица”
Каталог инвестициони проекти на общините членове на РСО „Марица
Този проект се финансира от ЕС | Този проект се изпълнява от РСО „Марица“ |
---|
Този документ е изготвен с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието му е на РСО “Марица”. При никакви обстоятелства не трябва да бъде приемано за позиция на Европейския съюз.