Развитие на гражданското общество – 2004, Бюджетна линия: BG 2004/016-711.01.01
Проект: “Мобилизиране на ресурсите за подкрепа на регионалното и местно развитие в контекста на европейската интеграция”
Многогодишна програма на ФАР „Развитие на гражданското общество – 2004”
Програмата за развитие на гражданското общество е насочена към увеличаване на ролята на българското гражданско общество и подобряване на капацитета на гражданските.
Общи цели
- подкрепа на гражданското общество и усилване на ролята му в утвърждаването на върховенството на закона и стабилността на демокрацията;
- увеличаване на капацитета на гражданските организации и засилване на участието им в присъединителния процес;
- поощряване на гражданското участие;
- обезпечаване на достъпа на малцинствените групи до публичните услуги и трудовия пазар; подкрепа на гражданското общество в по-слабо развитите региони (с ниско ниво на развитие на организираното гражданско общество).
Специфични цели:
1) подкрепа за участието на неправителствените организации в присъединителния процес и прилагането на acquis communautaire (общностното законодателство) чрез изграждане на капацитета им за разработване, мониторинг и оценка на програми и проекти в приоритетни области като социалната (равни възможности, човешки права, защита на малцинствата), регионалното развитие, околната среда, защитата на потребителя, работата с младежта, науката, образованието и културата;
2) социална интеграция на малцинствата и групите в неравностойно положение;
3) прилагане на мерки за прозрачност и превенция на корупцията;
4) развитие на механизми за публично-частни партньорства като платформа за сътрудничество и формулиране на успешни политики на национално и регионално ниво и начин за осигуряване на устойчивост и независимост на неправителствения сектор и гражданското общество;
5) осигуряване на работещи решения за проблемите на селските общности, развитие на гражданското общество на местно ниво (в избрани селски общини).
Продължителност
Проектите са с продължителност не по-малка от 6 месеца и не по-голяма от 18 месеца. Отпуснатият грант не може да бъде за по-малко от 50% и повече от 90 % от общите допустими разходи за дейността. Останалата част се финансира от собствени средства на кандидата или партньорите, или от източници, които не са в рамките на бюджета на Европейската общност.
Обхват, тематични области, участници
Грантовата схема по програмата за развитие на гражданското общество за 2006 г. е с три лота.
Лот 1: проекти с национален обхват.
С проекти с национален обхват участват неправителствени организации с идеална цел, регистрирани в България, с не по-малко от 3 години предишен опит в предлаганите проектни дейности и поне 1 осъществен проект с бюджет над 15 000 евро.
Проектните предложения са в една от следните области:
1) участие на български НПО в пан-европейски мрежи, информационен обмен, информиране на българското общество за политиките на Европейския съюз;
2) изграждане на коалиции между граждански организации, работещи в един и същ сектор, с оглед на участието им във формулирането на политиките в дадения сектор и на увеличаване на ролята им в прилагането на acquis communautaire ;
3) съвместни инициативи на граждански организации и държавни институции. Партньори по тези проекти могат да бъдат НПО, опериращи в Европейския съюз и/или страните, участващи в програма ФАР.
Лот 2: проекти с регионален обхват.
С проекти с регионален обхват участват неправителствени организации с идеална цел, регистрирани в България – в целевия регион за осъществяване на проекта, с не по-малко от 2 години предишен опит в предлаганите проектни дейности и поне 1 осъществен проект с бюджет над 10 000 евро.
Проектните предложения по този лот трябва да са центрирани около:
1) съвместни инициативи на граждански организации и държавни институции на регионално и местно ниво в контекста на „Националната стратегия за регионално развитие”;
2) изграждане на капацитет за запознаване и тренинг на местните „актьори” (НПО, местни и областни власти) с институциите, политиките, начина на вземане на решения в ЕС и инструментите за финансова помощ (предприсъединителни и структурни фондове, хоризонтални програми) и управление на проекти.
Лот 3: местни проекти (за определени селски общини).
Участват неправителствени организации с идеална цел, регистрирани в съответния регион и планиращи дейности в една община или група общини от 43-те целеви (селски) общини от северо-източния и северо-западния регион, включени в настоящата покана за предложения .
Проектите са насочени към идентифициране на местните нужди и развитие на местни (НПО-общини) инициативи в контекста на съответните общински планове за развитие и „Националната стратегия за регионално развитие”.
Екип по проекта:
Ръководител на проекта – Маргарита Великова
e-mail: margarita@maritza.info
Сътрудник по проекта – Анна Ненова
e-mail:nenova@maritza.info
Международен експерт- Крис Харис – експерт от Шотландия с дългогодишен опит в областта на разработването и изпълнението на проекти пред Структурните фондове.
Счетоводител – Пенка Маджарова
e-mail:pmajarova@mail.bg
Издания
“Гид в ЕС – политики и законова рамка”
Наръчник “Европейски фондове и проекти”
Информационен наръчник “ Положителни практики – финансиране на местни инициативи ”
Този проект се финансира от ЕС | Този проект се изпълнява от РСО „Марица“ |
---|
„Този документ е създаден с финансовата подкрепа на Европейския съюз. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от РСО „Марица” и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Европейския съюз”